Muzeum Etnograficzne w Ochli

Partner nie dostarczył materiałów.

Muzeum Etnograficzne to muzeum na powietrzu, gdzie podczas spaceru można obejrzeć zabytki architektury ludowej z czterech regionów Polski: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc oraz tak zwanego obszaru środkowo lubuskiego. Zostały one ustawione tak, by odtwarzać kształt wsi, malowniczo wkomponowane w krajobraz lasu, łąki i leśnego rozlewiska sprawiają, że człowiek ma wrażenie podróży w czasie.

Na terenie Muzeum znajduje się ponad osiemdziesiąt zabytkowych obiektów oraz około dziesięć tysięcy artefaktów. Skansen posiada własną winnice z zabytkową wieżą winiarską z Budachowa oraz edukacyjną pasieką. Wchodząc na jego teren miniemy Młyn z Sądowa, którego koło pracuje głośno jak za dawnych lat. Najstarszym obiektem jest Chata z Potrzebowa, którą datuje się na rok 1675.

Wyposażenie obiektów w sprzęty codziennego użytku, narzędzia pracy, odzież oraz przedmioty osobiste sprawiło, że chaty i zagrody zdają się nadal żyć. Zaglądając do nich można zobaczyć, jak wyglądało życie ludności wiejskiej przed dziesiątkami lat.

Muzeum organizuje cykliczne imprezy mające przybliżyć kulturę ludową i pomóc w promocji Twórców Ludowych oraz lokalnych producentów. Do najbardziej znanych należą odbywające się przed Wielkanocą: Kaziuki oraz Ginące Zawody i Umiejętności, rzecz jasna w okresie Zielonogórskiego Winobrania warto także sprawdzić, co dzieje się w muzealnej winnicy.

Jednym z podstawowych celów muzeum jest edukacja, podczas roku organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz plenery malarskie i rzeźbiarskie.

Muzeum można odwiedzać:

Poniedziałki – wejście bez biletów, nie ma możliwości zwiedzania obiektów wewnątrz, wstęp bezpłatny od 10:00-17:00

Wtorek – niedziela – obowiązują bilety wstępu, wejście od 10:00-17:00

Adres: Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

Ul. Ochla – Muzealna 5 66-006 Zielona Góra

Telefon: 68 321 15 91 sekretariat@muzeumochla.pl