MRU Muzeum Fortyfikacji

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe-Bogen)
Grupa Warowna Scharnhorst
Największe pomilitarne podziemia w Europie
Międzyrzecki Rejon Umocniony, to potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. Położony w w łuku Odry i Warty, rozciągał się na przestrzeni prawie 100 km. Miał za zadanie bronić dostępu najkrótszą drogą do stolicy III Rzeszy. Wybudowano kilkadziesiąt schronów bojowych, jazów fortecznych, kilkanaście mostów przesuwnych i obrotowych wiele kanałów taktycznych, stworzono rozległe tereny zalewowe. Całość ujęto w trzy odcinki: Południowy, Centralny i Północny. Decyzją Hitlera ten gigantyczny projekt budowlany nigdy nie został doprowadzony do końca.
Na Odcinku Centralnym, oprócz schronów bojowych, najważniejszym elementem fortyfikacji był łączący je system podziemnych tuneli o łącznej długości przekraczającej 30 kilometrów, zaopatrzony w podziemne dworce i komory składowe.
W roku 1945 umocnienia zostały zdobyte przez jednostki radzieckie a następnie wysadzone w powietrze i pozbawione elementów pancernych.
Zniszczono wiele lecz nie wszystko….
W centralnej części ocalało kilka grup warownych oraz bezcenny system podziemnych tuneli w którym w roku 1980 utworzono największy w Europie rezerwat nietoperzy (rokrocznie hibernuje w nim ponad 30000 skrzydlatych ssaków). W Grupie Warownej Scharnhorst w Pniewie, jednej z najlepiej zachowanych na całym MRU, 1 stycznia 2011 roku władze samorządowe Gminy Międzyrzecz powołały do życia Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Grupa składa się z trzech naziemnych schronów obojowych o numerach 716, 716a i 717, każdy z podziemnym zespołem koszarowo-magazynowym. Z myślą o zwiedzających w schronie 717 odtworzono wnętrza z elementami wyposażenia. Jednak to co przyciąga turystów to system podziemny.
Całoroczna trasa turystyczna obejmuje dwa warianty zwiedzania: trasa krótka – do 1,5 godz. oraz długa – do 2,5 godziny wędrówki. Na życzenie klientów przygotowano także trasę ekstremalną z czasem przebywania w podziemiach wynoszącym aż 8 godzin. Oprowadzaniem zajmują się wykwalifikowani przewodnicy. Do dyspozycji turystów, oprócz otwartej wystawy sprzętu wojskowego, jest także wieża widokowa, stoisko z pamiątkami, bar i parking.
Zapraszamy do zwiedzania!
Dane adresowe:
Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie
Pniewo 1, 66-300 Międzyrzecz
+48957419999 +48509868965
www.bunkry.pl
biuro@bunkry.pl
Google maps:
https://maps.app.goo.gl/7T2W8